Forum Rules


Reply
 
LinkBack Thread Tools Search this Thread
Old May 25th, 2013, 20:32 PM   11
rbourre
Mum (Mom)
Active BnB Member
 
 
Join Date: Jul 2012
Location: Ontario, Canada
Posts: 941
Our formula costs $48 for 12 cans of concentrate. She eats approximately 1 can a day (25oz). She's not a big eater, never has been. I like to try to trade things I have (clothes, etc) on mom sharing pages (on Facebook) for formula and coupons. Similac also sends out cheques for $5 or $10 off which helps. Powder is cheaper, but my daughter will not eat powder.



 
Status: Offline
 
Old May 26th, 2013, 04:02 AM   12
kat2504
Pregnant (Expecting)
BnB Addict
 
Join Date: Aug 2011
Location: Northamptonshire, UK
Posts: 5,325
I believe an average spend in the UK is about ten pounds a week - perhaps less at first although newborns do waste a lot sometimes, and perhaps more in the couple of months before weaning, and perhaps more if you use some cartons out of the home for convenience. So you can essentially write off your child benefit money for a second child.



Status: Offline
 
Old May 26th, 2013, 06:46 AM   13
special_kala
Mum (Mom)
BnB Spammer Elite
 
Join Date: Nov 2008
Location: West sussex, england
Posts: 23,314
30-40 a month



 
Status: Offline
 
Old May 26th, 2013, 06:47 AM   14
lozzy21
Mum (Mom)
BnB Spammer Elite
 
 
Join Date: Jan 2009
Location: North East England
Posts: 25,477
To bloody much, before we started weaning and for a month or two after it was costing around 50-60 a month.



 
Status: Offline
 
Old May 26th, 2013, 15:41 PM   15
Midnight_Fairy
Other
BnB Spammer Elite
 
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45,502
7.99 a week atm but you cans get milk tokens if low income x



 
Status: Offline
 
Old May 27th, 2013, 00:31 AM   16
greenbeans12
Mum (Mom)
Chat Happy BnB Member
 
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,941
I use Enfamil Gentlease. I buy the formula in bulk at a store called BJ's in the states. I get much more for my money there. I spend about 150 a month in formula and my son eats a lot!



Status: Offline
 
Old May 28th, 2013, 00:32 AM   17
LynseyPynsey
Mum (Mom)
Chat Happy BnB Member
 
 
Join Date: Oct 2012
Location: Aberdeen
Posts: 1,002
LO goes through a tin every 5 days at 9 a tin so 55 roughly a month?



 
Status: Offline
 
Old May 30th, 2013, 19:04 PM   18
cem130
Mum (Mom)
New BnB Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 6
My 7 week old went through about $200 last month... but we are on WIC, which paid for 9 cans ($145). WIC only gives cans, not the cheaper tubs, and they give you Enfamil, which is the most expensive one out there and stingy with coupons!

Figured we could feed store brand for much, MUCH less if we weren't on WIC, but baby doesn't like switching between formulas.



Status: Offline
 
Old May 31st, 2013, 08:13 AM   19
Mummy2B21
Mum (Mom)
BnB Elite
 
 
Join Date: Sep 2010
Location: Essex, UK
Posts: 10,387
We used Aptimil and it was around 10 a tub and would last 4/5 days.



 
Status: Offline
 
Old Jun 1st, 2013, 14:42 PM   20
lch28
Other
BnB Addict
 
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6,280
i use parents choice advance and spend about 80 a month



Status: Offline
 
Reply



Bookmarks

Tags
cost , formula

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search



SEO by vBSEO