How often do you go food shopping and how much do you spend?

Discussion in 'General Chatter' started by skippy, Dec 10, 2009.

  1. skippy

    skippy Got my furbabies :)

    Joined:
    Nov 26, 2009
    Messages:
    449
    Likes Received:
    0
    Ours is once every five weeks and £150...(not my choice):dohh:

    someone please tell me thats ridiculous and I'm right when I got to the kitchen and think "there's nothing in here..." its soo annoying, i'm living off rice krispies and pot noodles atm.:growlmad:


    Edit: There are four of us btw, and four cats (cat food) and 2 rabbits who have just had babies...:dohh:
     
  2. Kitten

    Kitten Mummy to Theakston & Nyah

    Joined:
    Oct 7, 2008
    Messages:
    6,300
    Likes Received:
    0
    I do a big shop once a month and spend about £75. I get all the bulky stuff cos it's delivered, stock up on everything dry or frozen (we meal plan which helps) and get nappies, cotton wool etc. Then once a week we walk to Morrisons and get fresh stuff like milk, sandwich meat for OH, bread and spend about £15-20 depending on whether we get tempted by cake etc. so about £150 a month here I guess.
     
  3. lesleyann

    lesleyann Mummy

    Joined:
    Sep 17, 2008
    Messages:
    8,396
    Likes Received:
    0
    our is about £160 per month for 2 adults, 1 baby and a puppy. but our cupboards are full but i never seem to have snacky foods its just dinners lol :dohh:
     
  4. babybump2010

    babybump2010 Trying for our 1st

    Joined:
    Oct 26, 2009
    Messages:
    898
    Likes Received:
    0
    we go shopping ever week and spend around 30-45 pound. we meal plan each week so we only buy what we need. I couldn't only shop every 5weeks!! Drives me mad on a sunday that there is never any food to pick at!!!
     
  5. mrsraggle

    mrsraggle Wifey & Mummy

    Joined:
    Aug 20, 2009
    Messages:
    10,008
    Likes Received:
    0
    We shop weekly and spend between £60 and £70. That has to drastically change once baby is here though as I'll lose nearly £1k a month in salary!!!
     
  6. Dream.A.Dream

    Dream.A.Dream Mum to 6yo and WTT #2!

    Joined:
    Jun 27, 2008
    Messages:
    17,698
    Likes Received:
    0
    We do ours weekly and spend between £20-25, which feeds two of us xx
     
  7. Boony

    Boony Mummy to 3

    Joined:
    Oct 6, 2009
    Messages:
    2,220
    Likes Received:
    0
    we go once a month and spend at least £200 and then go to the local shop throughout the month for milk bread etc.

    But we have alot of animals which add up we have 1 medium sized dog, 2 cats, 2 bearded dragons a chameleon and tropical fish then there me, DH and out 16 month old.
     
  8. nessajane

    nessajane Well-Known Member

    Joined:
    Jul 8, 2008
    Messages:
    7,403
    Likes Received:
    0
    We spend between £40-60 every week and there are 3 of us :)
     
  9. Jkelmum

    Jkelmum Well-Known Member

    Joined:
    Oct 1, 2008
    Messages:
    16,860
    Likes Received:
    0
    2 adults 1 teenager 2 children and 1 baby we spend around 140 a wk ...if i do it fornightly i spend 250
     
  10. Dizzy321

    Dizzy321 very proud mammy to 3!

    Joined:
    Aug 10, 2008
    Messages:
    11,986
    Likes Received:
    0
    We spend £120 every week 2 adults, 2 kids, always try to cut it down but never works we do get all the expensive stuff though x
     
  11. Midnight_Fairy

    Midnight_Fairy New baby J

    Joined:
    Oct 15, 2009
    Messages:
    44,234
    Likes Received:
    5
    ok, I am doing something wrong! Mine is 80 a week for me and a 5yr old and a 3 yr old.
     
  12. Hannah's Mom

    Hannah's Mom Mommy of 2 gorgeous girls

    Joined:
    Jun 10, 2009
    Messages:
    574
    Likes Received:
    0
    I think we must be doing something wrong aswel! we spend like £80-£100 a week for 2 adults and a 4 year old!
     
  13. NuKe

    NuKe mummy to 2 gorgeous girls

    Joined:
    Apr 21, 2009
    Messages:
    13,765
    Likes Received:
    0
    we go once a week and spend about 50 quid- there are 2 of us.
     
  14. MrsBop

    MrsBop Mummy of 2

    Joined:
    Oct 2, 2008
    Messages:
    4,025
    Likes Received:
    0
    We spend about £50 a week, that includes everything from nappies, to pack lunch stuff to dog food. We meal plan and I buy nappies and wipes in bulk!
     

Share This Page

  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice